Místo:Kavárna Koloniál, NA Hradbách 48, Jindřichův Hradec
Cena:není
V srpnu 2014 bylo v prostorách jindřichohradeckých úzkokolejek nainstalováno 14 solarografických kamer. Snímky, které touto fotografickou technikou zaznamenávají sluneční dráhy nad krajinou, budou od 19. prosince k vidění v kavárně Kolonial v ulici na Hradbách v Jindřichově Hradci.
Solarografie je technika založena na nejstarším principu dírkové komory, tzv. kamery obskury. Solarograf vymysleli v roce 2001 astronomové Diego Lopez Calvin, Slawomir Decyk a Pawel Kula. Dírková komora snímá pohyb slunce na obloze. Světlo procházející dírkou dopadá na protější stěnu, kde se vykresluje obraz. Dírka funguje jako primitivní objektiv. Čím je její průměr menší, tím je obraz ostřejší, ale také tmavší - klesá její světelnost. A protože dírka má opravdu minimální světelnost a fotopapír malou citlivost, tak tato kombinace dovoluje protáhnout expozici až na několik měsíců.
S nápadem instalovat v prostorách JHMD solarografické přístroje přišel polský astronom Maciej Zapior, který má přes svou českou manželku osobní vztah k Obratani, kde se nachází jedna z cílových stanic jindřichohradeckých úzkokolejek. Ze 14 nainstalovaných kamer přečkalo roční exponování 8 z nich, což je nadprůměrně vysoký počet. Jimi pořízené snímky spolu s dalšími autorovými solarografiemi, které vznikly během jeho studijního pobytu na Baleárských Ostrovech, budou od zimního slunovratu, resp. od 19. prosince v kavárně Kolonial, kterou v ulici Na Hradbách v Jindřichově Hradci provozují Jindřichohradecké místní dráhy.
V rámci vernisáže, která se zde uskuteční v sobotu 19. prosince od 16 hodin, bude promítnut mj. také dokumentární anglický film o solarografii s českým komentářem Macieje Zapiora.