PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Vládce elfů se v továrně na sny neztratil

Vládce elfů se v továrně na sny neztratil

Neděle, 28.02.2016 / recenze

 

Činohra Jihočeského divadla uvedla 19. prosince premiéru hry Kena Ludwiga Shakespeare v Hollywoodu v režii Jany Kališové. Energická komedie mísí historické události se světem imaginárních postav, které hrají samy sebe, baví inteligentním humorem, skvělými hereckými výkony a propracovanou výpravou.

Je Shakespearův Sen noci svatojánské dobrá látka pro Hollywoodský film 30. let 20. století? Podle proslulého divadelního režiséra Maxe Reinhardta ano.

Max Reinhardt právě unikl před nacisty z Rakouska do USA a hledá nové uplatnění u filmu. Produkce jeho nadšení nesdílí, ale pomocí drobné lsti se mu podaří ji přesvědčit.

Aby toho nebylo málo, natáčení od začátku provází nesnáze. Ty však "jakoby" kouzlem mizí s příchodem herců, jež nikdo předtím neviděl, a kteří své shakespearovské role ovládají mistrovsky.

Ironická komedie Shakespeare v Hollywoodu v režii umělecké šéfky souboru Jany Kališové v kulisách Hollywoodu 30. let přináší skutečně zábavnou a přitom inteligentní podívanou. Autor Ken Ludwig si pohrává s mixem skutečných událostí, motivů z Snu noci svatojánské i replik z dalších Shakespearových her.

Z kusu dýchá americký styl. Je hodně energický, staví na bláznivých situacích, napětí a nevšedních kontrastech. Humor nevyžaduje nějaké speciální nastavení, zasměje se podle mě každý. Není trapně estrádní ani pseudointelektuální, naopak místy příjemně nekorektní. V tomto ohledu jsem velmi potěšen, jelikož dobrého humoru se u her pro velké jeviště moc nedostává.

Herecky jsem nadšen. Hostující Viktor Limr v roli Oberona dodává hře něco skutečně Shakespearovsky vznešeného. Lepšího Puka než Tomáše Havlínka asi těžko mohli najít. Jiří Untermüller jako Will Hays je prvotřídní komediant klasického střihu. Nejvíc mě ale tentokrát zaujal René Šmotek jako Max Reinhardt a jeho česko-německá role, jež je vtipná svou částečnou vážností. I když si myslím, že by se tím dalo pracovat trochu víc.

Scéna je velmi efektní, ale ne přehnaně. Nevím, jako moc záměrně, ale hezky paroduje samu sebe, což reálie filmového průmyslu pěkně podtrhuje. Doplňuje ji pohádková hudba a dobové šlágry.

Drobnou vadou na kráse může být pro diváky v předních řadách nadbytek kouře z doutníků, umělých cigaret a efektového dýmu v kombinaci s prachem vířeným při oněch divokých scénách.

Bláznivou situační komedii Shakespeare v Hollywoodu v překladu Pavla Dominika, režírovala Jana Kališová již v roce 2006 v Divadle Na Vinohradech. Budějovické zpracování mnoho přebírá, pouze je dle slov režisérky poněkud komornější vzhledem k velikosti jeviště i souboru a technickým možnostem.

Myslím, že tuto hru můžu s klidným svědomím doporučit všem. Dokonce i jako relax pro náročnějšího diváka.


Hodnotím: 85 %

Nejbližší reprízy: 29. 2., 4. 3., 21. 3. a 31. 3. 2016. Kromě 4. 3., kdy je začátek už v 17 hodin, se začíná vždy od 19 hodin a to v budově Jihočeského divadla. Plné vstupné vyjde od 90 do 260 korun. Rezervace na www.jihoceskedivadlo.cz.

Hrají:
Oberon / Viktor Limr
Puk / Tomáš Havlínek
Max Reinhardt / René Šmotek
Jack Warner / Jan Dvořák
Albert Warner / Jan Dvořák
Harry Warner / Jan Dvořák
Sam Warner / Jan Dvořák
Will Hays / Jiří Untermüller
Daryl / Tomáš Drápela
Olivie Darnellová / Tereza Vítů
Lydie Lansingová / Dana Verzichová
Louella Parsonsová / Jaroslava Červenková
Dick Powell / Dominik Veselý
Jimmy Cagney / Pavel Oubram
Joe E. Brown / Jan Kaštovský
a další…

Inscenační tým:
Režie / Jana Kališová
Dramaturgie / Olga Šubrtová
Scéna / Karel Čapek
Kostýmy / Tomáš Kypta
Pohybová spolupráce / Jaroslava Laufenová

Foto: Jihočeské Divadlo


Fotografie


Autor: Ondřej Brynych





Ceny Anděl ovládl Vladimír Mišík

V sobotu 5. dubna rozdala České hudební akademie Ceny Anděl. Díky albu Vteřiny, měsíce a roky si dvě sošky odnesl zpěvák Vladimír Mišík, a to za pěvecký výkon a za desku samotnou. V kategorii Zpěvačka roku zítězila Kateřina Marie Tichá, skupinou roku jsou Monkey Business. Nejlepší písní je Space od Pam Rabbit, objevem roku písničkářka Kvietah a do Síně slávy vstoupil Ivan Mládek. Ocenění byli interpretky a interpreti v žánrech. V rocku bodovali Acid Row s deskou Poisoned Mind, v rapu Viktor Sheen s Impostor Syndrom, ve folku Mirek Kemel s albem Mordyjé, v jazzu Alf Carlsson/Jiří Kotača Quartet s Our Stories, v klasické hudbě zvítězili Cappella Mariana, Constantinople s "Pilgrimage. Hudební pouť Kryštof", a v alternativě a elektronice vyhráli Irena a Vojtěch Havlovi s deskou Four Hands. Nejlepší videoklipem se stalo Icu Bby od Lazer Vikinga. Gratulujeme! (dap) 

NAROZENINY: Herečka Alexandra Myšková slaví 103 let!

4. dubna oslavila krásných 103 let naše nejstarší žijící herečka Alexandra Myšková. V roce 2022, coby stoletá bystrá mladice, poskytla Kulturne.com obsáhlý rozhovor. Loni o Velikonocích přesídlila z Vráže u Písku do Osla, kde našla druhý domov v roce 1968 a kde ji i za přínos kultuře vyznamenal norský král. Přejeme pevné zdraví, stále bystrou mysl a láskyplné okolí! Tým Kulturne.com.

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém Bzuco



Kultura dnes


vynášení morany s ráčkem

Ostatní / folklórní program
Kulturní dům Veselí nad Lužnicí
06.04.2025 od 14:00 hod.

 

Kollárovci

Hudba
Dům kultury Milevsko
06.04.2025 od 15:00 hod.