Tři herci, 37 her, 154 sonetů a 120 minut. Jihočeské divadlo nabízí instantního Shakespeara

Pátek, 08.04.2016 / článek
Při příležitosti výročí 400 let od úmrtí nejznámějšího dramatika na světě Williama Shakespeara nemohlo Jihočeské divadlo nezařadit něco z jeho tvorby. Nedávno jsme ochutnali skrze Shakespeara v Hollywoodu Sen noci svatojánské. Nyní je na řadě další komedie, která shrne rovnou celé jeho dílo: Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách. Premiéra se odehraje v pátek 8. dubna od 19 hodin v Jihočeském divadle.
Má jít nikoliv o parodii, nýbrž o aluzi na všudypřítomný spěch a shon dnešního života. Instantní zpracování nejvýznamnějšího dramatického odkazu 37 her a k tomu navíc 154 sonetů ve 120 minutách musí zvládnout tři herci: Tomáš Drápela, Tomáš Havlínek a Pavel Oubram. Že půjde o bláznivou podívanou zaručuje už to, že 16 z těchto her jsou sami o sobě komedie. Čeká nás tedy nejspíš dobře koncentrovaná legrace.
Američtí autoři Jess Winfield, Adam Long a Daniel Singer poprvé uvedli tuto hru 9. června 1987 v Kalifornii a sami si v ní zahráli. V Evropě ji poprvé viděli diváci londýnského West Endu v březnu 1992. Poté se brzy objevila i mnoha jiných státech. V Česku ji v překladu Jiřího Joska v divadelní adaptaci a režijní spolupráci Jana Borny inscenovalo poprvé Divadlo v Dlouhé v listopadu 2008. Od té doby pak i řada dalších divadel.
„My vycházíme právě z adaptace v Dlouhé, kterou jsme si ale trochu upravili. Jde vlastně o adaptaci adaptace adaptace Shakespeara. Původním záměrem amerických autorů byla nejspíš skutečně výzva vmáčkout rozsáhlé dílo do dvou hodin. My se však chceme spíše pobavit a jestli to trochu překročíme, nevadí,“ krčí rameny hostující režisér Šimon Dominik, umělecký šéf činohry libereckého Divadla F. X. Šaldy.
Dramaturgyně Jihočeského divadla Olga Šubrtová doplňuje, že česká adaptace se od původní nemálo liší. „Česká tradice pracuje s Shakespearem více volně, s větším důrazem na herectví, méně se drží textu. Hra i díky tomu nutně nevyžaduje od diváka znalost Shakespeara, i když poučenější divák si jistě odnese mnohem více.“
Po pátém týdnu přišly deprese
Jihočeši o zařazení této hry přemýšleli již před lety, ale teprve nyní prý mají to správné obsazení. „Podobným kusům říkáme 'divadelní fastfood'. Z venku to vypadá jako jednoduchá legrace, ale uvnitř je nesmírně složité soukolí, které musí perfektně fungovat. Oproti Divadlu v Dlouhé jsme se také po delším váhání rozhodli zařadit i zapojení diváků. To je vždy riskantní,“ vysvětluje Šubrtová.
„Diváci se ale nemusí bát,“ mrká na mě při tom jedním okem Drápela.
Dominik na to s úsměvem reaguje: „Zhruba po pátém týdnu na mě přišly deprese typické pro zkouškový proces komedií. Vždyť to přece není vůbec vtipné! No, už se nemůžu dočkat diváků.“
Herci to nebudou mít vůbec jednoduché. Každého čeká 20 až 30 rolí a přímo na scéně se musí popasovat s desítkami kostýmů a rekvizit. Orientací v šíleném tempu střídajících se her jim může být multižánrová hudba, která se mění podle povahy aktuálního Shakespearova díla. Dojde i na živý rap v podání hereckého tria přímo na scéně.
„Je to určitě velmi náročná hra. Rozsahem textu asi největší role, co jsem zatím měl. Ale naštěstí poskytuje velký prostor pro improvizaci,“ přiznává Pavel Oubram.
Muži ženským rolím svědčí
Tomáš Havlínek míní, že rozsah textu není to nejhorší: „Už jsem setkal i s větším, ale to, co je pro mě dost nové, je divoké střídání her, žánrů a postav. Hrajeme totiž herce hrající herce a aby toho nebylo málo, ještě se tam občas objeví i vypravěč. Nikdy mě taky nenapadlo, že budu hrát ženské role, no a tady jich mám celou řadu,“ neskrývá nadšení.
„To jen ukazuje, že zahrát ženské role pro muže není problém. Starý model z časů Shakespeara prostě funguje skvěle, možná bychom se k tomu mohli vrátit,“ s vážnou tváří podotýká Tomáš Drápela.
Do Budějovic si Šimon Dominik přivezl svůj osvědčený inscenační tým. Scénu vytvořil Karel Čapek, návrhy kostýmů jsou z dílny Terezy Vašíčkové, autorem hudby je Matěj Kroupa, pohybové spolupráce se ujala Diana Toniková.
Premiéra se odehraje 8. dubna od 19 hodin v budově Jihočeského divadla. Nejbližší reprízy budou 13., 21. a 29. dubna a 6. května ve stejný čas na stejném místě.
Vstupenky v cenách od 90 korun si můžete rezervovat na www.jihoceskedivadlo.cz.
Foto: Petr Neubert, Jihočeské divadlo