PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Poprvé se sousedská slavnost koná v Českých Budějovicích, chce to silnější povahy

Poprvé se sousedská slavnost koná v Českých Budějovicích, chce to silnější povahy

Pondělí, 13.06.2016 / článek

 

Na úterý 14. června připravil Ateliér 3D Jihočeského divadla ve spolupráci s dalšími místními partnery pouliční sousedskou slavnost POSOUSEDSKU. Akce začne ve 14 hodin odpoledne, skončí úderem 22. hodiny a bude se konat v ulici Dr. Stejskala od Zátkova nábřeží po křižovatku s ulicí Širokou a na Zlatém mostě v Českých Budějovicích. "Záměrně jsme pro termín akce zvolili úterní odpoledne. Ve svátek se umí dobře bavit každý, ale ve všední den? To už chce silnější povahy…," říkají pořadatelé. 

Na programu akce se podílí osoby nebo subjekty svázané s divadlem, ať sídlem či pracovní nebo osobní vazbou. „Dramaturgie“ odpoledne je proto také mozaikou nejrůznějších vystoupení, nápadů a prezentací. Zvláštní částí programu jsou vypravěčská vystoupení: v geodomu mezi 17 a 19 hodinou a v Jihočeském divadle, kde vystoupí od 19.30 hodin francouzská vypravěčka Nathalie le Boucher.

"Motivací k uspořádání slavnosti byla chuť podniknout něco společně s lidmi, které sice téměř neznáme, ale přesto s nimi denodenně sdílíme část veřejného prostoru a jsme společně jeho aktéry. Cítíme se spoluzodpovědní za to, v jakém prostředí žijeme a pracujeme. Chtěli jsme přispět k dobré náladě v místě a společně o něj pečovat. I takovou roli se společenským přesahem na sebe může a chce divadlo, vedle nabídky umělecké produkce, brát. Navazujeme tak na některé poslední počiny Jihočeského divadla - na projekt Humans of Budějovice a debatu Prostor pro divadlo, které zde ve formě „ozvěn“ připomeneme," vysvětlují pořadatelé a pochvalují si, že s aktivitou souzní osoby, iniciativy nebo organizace, které se dlouhodobě zajímají o kultivování veřejného prostoru v Českých Budějovicích, jako jsou CBArchitektura nebo Umění ve městě.

Akce podobného typu se v posledních letech konají nejen v Českých Budějovicích, v České republice, ale po celé Evropě. Vypovídá to o sdílené potřebě napříč společností, která takzvaně visí ve vzduchu. Od nedávna je dokonce na 30. května stanoven Evropský den sousedů. Výhledově by se akce mohla k tomuto evropskému svátku připojit.

"Kouzlo podobných setkání je v jejich neúčelnosti, která nás přiměje vystoupit z každodenních stereotypů, spěchů a úkolů. Přijďte mezi nás jen tak zevlovat, zastavte se na kus řeči, dejte si kafe, skleničku, palačinku nebo klobásu, vyzkoušejte, jak vám sluší baret, povalujte se na umělém trávníku a sledujte módní přehlídku nebo poslouchejte pouliční muzikanty. Taky můžete zajít do geodomu na vypravěče, zatančit si na dvorku, usednout na létací koberec s příběhy Malého divadla, zahrát si šachy nebo Člověče, nezlob se! nebo se ještě připojit se svým nápadem. Děti můžete dočasně odložit v Muzeu cestopisné literatury," dodávají pořadatelé z Ateliéru 3D. 

Vstup na slavnost je volný, na představení v 19.30 hodin jsou k mání vstupenky v předprodeji na pokladně Jihočeského divadla. Za deštivého počasí se bude konat pouze omezená část programu, ale akce se neruší.
Slavnost se koná ve spolupráci se spolkem Verbarium a dalšími partnery a za podpory Statutárního města České Budějovice a Jihočeského kraje.

Více ZDE

Program pouliční sousedské slavnosti POSOUSEDSKU

14:00 – 14:30 Bigy sbor v geodomu
14:30 – 15:00 trio NALADĚNO v geodomu
15:10 – 15:30 Jelly Belly a Klobouky K - módní přehlídka před geodomem
15:30 – 16:30 šansonový re(sus)citál reBRELové na schodech u Farkatéky
16:00 - 17:00 Malé divadlo vypráví na létacích kobercích
17:00 – 17:30 Taneční studio Kredance a Tanchi 3x s Lenkou Červenou před geodomem
17:00 – 17:45 divadýlko Okýnko s pohádkou na dvorku Muzea cestopisné literatury
18:00 – 19:30 DJ Window - tančírna na dvorku Muzea cestopisné literatury
17:00 – 19:00 vypravěči Tajana Gasparovic (HR) a Martin Hak (CZ) v geodomu
19:30 – 20:15 vypravěčka Nathalie le Boucher (FR) a Plavba po Ganze aneb Vyprávění o 60 000 bratrech Sagary v divadelním sále
19:30 – 21:00 trio Traktůrek před LEVEL Lounge and café
21:00 – 22:00 Banjaluka – koncert členů souboru Malého divadla v geodomu

V průběhu odpoledne

Grilovací studio Studený - Kec - Průdek
Pramice na Malši
Hry na Zlatém mostě
Víno u Win Jobs
Kafe a koktejly v Široko baru na ulici
Jak se nosí barety s Klobouky K / Tonak Concept Store
Pouliční muzikanti a piano na ulici: Alena Pekařová / bratři Podroužkové /
Lavičky Michala Trpáka jako předzvěst Léta ve městě
Participační koutek s kostkami přání z Humans of Budějovice
Kejklíř Slávek na chůdách
Dobročinný bazar v Level Lounge and café na podporu městských útulků
Agátin svět v akci
Městské zahradničení
Palačinkovna s Romanem
Výtvarná dílna pro děti ve dvoře Muzea cestopisné literatury (materiál k recyklaci poskytly divadelní dílny v Novém Vrátě a kartonážka Plojhar)
 


Fotografie


Autor: - i,dap -