Místo:Městská knihovna Tábor, Žižkovo náměstí 10, Tábor
Cena:60 Kč
Co by se stalo, kdyby finský generál potkal českou spisovatelku? Spisovatelka Markéta Hejkalová ve své knize Století na vlnách rozehrává poutavý fiktivní příběh na pozadí skutečných česko-finských vztahů.
Ne každá láska musí mít romantickou podobu, zvlášť ne ta, kterou ovlivňují dramatické dějinné zvraty. Románem, postupujícím proti proudu času, se osudově táhne nit životního příběhu česko-německé spisovatelky Dorothey Illingové a jednoho ze zakladatelů samostatného Finska, Carla Gustava Emila Mannerheima.
Když se nenápadná rozhodnutí prolnou s velkými dějinami, mohou změnit osudy celých generací. Lidé musí často volit mezi odvahou a zbabělostí, odhodláním a rezignací, obětí a sobectvím. A důsledky těchto rozhodnutí budou doznívat dávno poté, co životy hlavních hrdinů zmizely ve vlnách času.
O této knize, o Finsku, o jeho dějinách a jeho kouzlu bude večer, na který vás tímto srdečně zveme.
Markéta Hejkalová (nar. 1960) je spisovatelka a překladatelka finské literatury. Pracovala jako konzulka na českém velvyslanectví v Helsinkách a byla členkou světového výboru PEN klubu. Žije v Havlíčkově Brodě, kde každoročně pořádá Podzimní knižní veletrh. Napsala řadu knih, které byly přeloženy do několika světových jazyků. Finské téma se objevuje v řadě jejích románů – mj. v knihách Vždycky jedna noc, Měj mě rád/a, nebo právě v nové knize Století na vlnách. Úspěšný byl i román Dům pod náměstím, který vyšel v roce 2022 a vypráví o historii jednoho domu na Vysočině.
Více o akci Markéta Hejkalová: Finsko a jeho cesta ke svobodě. Beseda o Finsku a autorské čtení z knihy Století na vlnách na
webu akce