Čtvrtek, 27.08.2015 /
článek
V minulém článku jsem se zamýšlel nad tím, že jsem docela aktivní mladý člověk, a přesto mě už teď trápí problémy s mou fyzickou kondicí a bolesti zad. Vyhledal jsem tedy v Táboře program, který se věnuje principům funkčního a silového tréninku.
A jelikož si myslím, že nejsem v naší populaci jediný, rozhodl jsem se o tom napsat pár článků. Cvičení v gymu KB5 Tábor je určeno jak pro muže, tak pro ženy, a tak se ke mně připojila i kolegyně Bára a vyrazili jsme na první trénink.
Nejdřív pohyb, potom síla
Přišel nás pozdravit Vlastimil Vácha, instruktor táborského gymu KB5. A hned prvními informacemi nás uvedl do obrazu: „Nevím, jak na tom jste silově nebo kondičně, ale nejdřív se podíváme na to, jestli se vůbec správně hýbete – tedy jak je vaše tělo mobilní a flexibilní. Bez dobré mobility kloubů a páteře nemá cenu na sobě dál pracovat v zátěži. Tím pouze prohloubíte všelijaké bolístky a dysbalance...“ Zkrátka bez dobrých základů nelze stavět.
Jak jste se hýbali v dětství?
Stav a přirozená funkce těla jsou u většiny dospělých (a bohužel i dětí) negativně ovlivněny sedavým stylem života – přesně můj případ... Vlasta nám vysvětlil důvod resetů: „Resety znamenají restart, vrátit tělo na začátek, mají za úkol obnovit pohyb těla do továrního nastavení, tedy jak fungovalo v raném dětství, kdy jsme byli ohybní a obratní jako „opičky“.
Dýchání
Začínáme dýcháním vleže a Vlasta dodává: „Dnes má mnoho lidí tzv. mělké rychlé dýchání. Nyní potřebujeme hluboký nádech do břicha. Správné brániční dýchání je základem síly, rovnováhy a klidu, a také základem pro specializované metody, jakým jen např. “silové dýchání” (power breathing), které nám umožní lépe cvičit, více zvedat atd.“
Protahování
Od dýchání přecházíme k dalším resetům. Začínáme z polohy na čtyřech. Probíhají různé variace protahování – svaly na krku, záda, ruce, nohy, chodidla, je toho spoustu. Po pár minutách držení v poloze si dopřáváme menší pauzu, ale nesmíme si sednout, hrbit se, ale vytřepáváme svalstvo. Vlasta podotýká: „Správný aktivní odpočinek je stejně důležitý jako samotný výkon. Náš šéfinstruktor Pavel Macek říká, berte to tak, že na trénink chodíte vytřepávat svalstvo a v pauzách cvičíte.“
Převalování
Leháme si na břicho a Vlasta dává instrukce: „Teď si představte, že jste na jednu polovinu těla ochrnutý, chcete se převalit na záda a zpět“. Prvních pár převalení je dost náročných. Najednou zapojuji přesně ty svaly, které jsem chtěl vždy nějak protahovat, ale nevěděl jsem, jak se k nim dostat. Několikrát opakujeme obě varianty – ochrnutí horní a dolní poloviny těla. Pak přichází pohupování. Vlastně si rychle uvědomuji, že děláme v resetech pohyby, které dělaly a dělají moje děti v prvních měsících života...
>> VIDEOUKÁZKU RESETŮ NAJDETE ZDE <<
Vlasta následně přidává další cviky, které jsou opět enormně důležité pro naše těla zatuhlá od počítačů a mobilů. „Podívejte se kolem sebe a uvidíte, jaké mají lidé držení těla – hlava dopředu, schoulená záda, podsazený slabý zadek... V našem cvičení jdeme přesně proti tomuto držení.“ Zkoušíme dva cviky pro strečink přední strany stehen a bederní páteře.
>> VIDEOUKÁZKU STREČINKU NAJDETE ZDE <<
Leze, leze po železe...
Ve třiceti mám jako lézt po zemi??? Vlasta předvádí lezení a s Bárou na sebe mrkáme, že zrovna tohle v pohodě dáme. Jakmile se však dostáváme na kolena, tuhne nám úsměv. „Lezení je základem střídavého pohybu končetin jako máte u chůze, běhu atd., propojují se zde mozkové hemisféry. Je to nejefektivnější a nejbezpečnější forma pro sílu a kondici těla.“ ,upřesňuje důvody Vlasta.
S Bárou lezeme a lezeme a Vlasta povídá: „Teď polezeme souvisle 10 minut, dopředu a zpět, s koleny ve vzduchu i na zemi.“ S počtem opakování se zase dostáváme do lepší techniky provedení. Krize u mě nastává kolem 5. minuty a posledních 30 s před koncem, ale s Bárou jsme to zvládli. Venku je asi 35 stupňů a my jsme zralí na sprchu.
>> VIDEOUKÁZKU LEZENÍ NAJDETE ZDE <<
Hodnocení
Předně musím pochválit systematizaci vedení, vše do sebe perfektně logicky zapadá. Nešel jsem si jen zacvičit, ale vím, proč to dělám, a spoustu věcí jsem se o svém těle naučil. Za jednu hodinu!!!
Bolí mě tělo, pálí některé svaly, ale jsem uvolněný, mám extrémně dobrý pocit a těším se na další lekci. Vydal jsem vše, co jsem mohl a už během prvního tréninku bylo vidět částečné zlepšení pohybu. Vlasta mi potvrdil přesně to, co jsem tak nějak předpokládal: „Máš hlavně slabá záda, břicho a kyčle, ale to zlepšíme.“
Už během dneška, den po tréninku, jsem v kanceláři cvičil resety a večer jsem přidal strečink. Cítím zlepšení! Uvidíme, co bude na dalším tréninku.
Další informace
Odkaz na kurzy: www.kb5.cz
Oficiální FB profil: KB5
FB profil: KB5 Gym Tábor
Aktuální hodiny tréninků v Gym Tábor
Pondělí |
|
18:00-20:00 |
Středa |
|
18:00-20:00 |
Čtvrtek |
|
20:00-21:00 |
Pátek |
|
18:00-20:00 |
Neděle |
|
20:00-21:00 |
Sledujte na webu téma Cvičím s KB5, kde vás postupně provedu mým tréninkem.