Uběhlo jen pár dnů a druhý trénink je tu. Od minulého setkání se cítím mnohem lépe. Mé tělo je najednou mnohem lepší parťák. Zlepšení pohybu a držení těla cítím každým dnem.
Ovšem je nutné, aby byla dodržena pravidelnost cvičení, a Vlastimil Vácha, trenér gymu KB5 Tábor, dodává své zkušenosti: „Hodně lidí dělá tzv. nárazové útoky na tělo. Třeba půl roku opravdu tvrdě cvičí, chtějí se sebou něco dělat, a pak skoro nic další půlrok, nebo se přihlásí na nějaký Spartan Race, makají dva týdny předem, doběhnou a opět nic, anebo na sobě dřou pár let jako mladí, ale přijde první práce, zodpovědnost, bum a jsou z nich gaučáci …“
Filozofie StrongFirst (a tedy i KB5) je zásadně jiná: Uměřenost a pravidelnost vítězí nad intenzitou.
„My v KB5 máme po lidech „nemoderní“ požadavky – cvičte pravidelně, koncentrujte se na pár cviků, dělejte je maximálně technicky správně a v málo opakováních. K nám si nechodíte zacvičit, ale chodíte se sem naučit, jak správně pracovat se svým tělem, aby Vám dlouho fungovalo.“
Nepravidelnost je cítit
Na mé úrovni cvičení není zatím třeba vytvářet nějaký extra program. Stačí opravdu 15 min. denně. Cvičím každý den. Přes den v kanceláři dělám resety a večer se doma věnuji strečinku. Vlasta mi to vysvětlil takto: „Je to úplně stejné jako čištění zubů. Pokud to děláš každý den, je to ok; pokud se na to jeden den vykašleš, je to cítit.“ (smích)
Odpočinek = opačná strana téže mince
Vlasta mi ale zdůraznil, že stejně jako správné cvičení je důležitý i řádný a vydatný odpočinek. Jedno bez druhého nefunguje. „Musíš nechat svoje tělo vždy zregenerovat, na to spousta lidí zapomíná. Pokud budeš cvičit hlava nehlava pět dní v týdnu se stejnou intenzitou, do toho práce, škola, nějaké ponocování atd., bude jen otázka času, kdy tělo řekne zásadní NE.“
Trénink číslo dvě
A je tady konečně druhý trénink. „Tak jak se cítíš po prvním tréninku?“ zeptal se Vlasta. Říkám, že hodně cítím nohy a bederní páteř. „Rozumím,“ povídá, „tělo ti říká, kde jsi slabý. Ale to, co je velmi důležité, abychom tělo bezpečně a zdravým způsobem uvedli do původního stavu.“
Vlasta mne ujistil, že resety a návazné cviky jsou vymyšleny od předních světových fyzioterapeutů a trenérů tak, abychom mohli co nejbezpečněji zesílit a následně pokračovat v dalším tréninku.
Vlasta to opět prokládá častou zkušeností: „Dnešní sedaví lidé jsou prostě slabí. A dají tomu korunu tím, že se vrátí k nějakému neřízenému sportu nebo běhání. Takže slabý člověk, který několik let denně proseděl X hodin u počítače, začne hodně zatěžovat klouby, páteř atd. Výsledek? Bolest…“
Židle jako metla lidstva
Na začátku tréninku opět dýcháme a cvičíme postupně všechny cviky z resetů. Zapojujeme i strečink flexorů a hrudní páteře a přidáváme další cvik, který se postará o protažení zadní strany stehen. Tady tedy musím zamakat! Vlasta vysvětluje: „Víš, proč to táhne? Tvoje tělo vždy zkamení na osm hodin v jedné poloze – sezení. Už víš, proč v KB5 nemáme nic na sezení?“(smích)
Mobilizace hrudní páteře - Preclík (Brettzlík)
Kettlebell – zbraň proti slabosti
V další části tréninku se věnujeme zcela novým cvikům, které jsou přípravou pro cvičení se zátěží. Vlasta mi ukazuje na černé koule v rohu a povídá: „To jsou tradiční ruské zbraně proti slabosti! Příruční tělocvična pro tvůj komplexní silový a kondiční rozvoj... Ty a kettlebell... V podstatě nic jiného na dalších pár měsíců nepotřebujeme. Dá se samozřejmě cvičit pouze s vlastní vahou, ale kettlebell ti umožní dělat spoustu věcí efektivněji a chytřeji.“
Svatozář s kettlebell - je tam pár chyb, ale to vyladim.
Beru 12kg kettlebell a Bára 8 kg. Provádíme tzv. vyklající dřep a svatozář. Vše to jsou cviky, které začátečník může bezpečně dělat i se zátěží. Při provádění mi však dělá problém dýchání, kdy mám zatnuté společně stehenní, břišní i hýždové svaly. Vracíme se tedy zpět k dýchání a učíme se dýchat při zpevnění, tzv. za štítem. Poté znovu zkouším dané cviky a jde to lépe.
Trénink zakončujeme opět lezením po čtyřech. Zkoušíme třetí náročnější variantu, tzv. leopardí lezení. Je to hustý! Nikdy jsem si nemyslel, že lezení je tak náročné.
Hodnocení
Resety a strečink dokáže dělat sám opravdu každý. Výhoda je, že se dá cvičit téměř kdekoliv a nepotřebujete k tomu žádné nářadí. Doporučuji ale chodit i přímo na tréninky, alespoň 2x týdně. Přece jen je tu zkušený člověk, instruktor, který vás vede správnou cestou a se vším rád poradí.
Zkouška další varianty lezení - leopardí lezení
Líbí se mi myšlenky KB5 a StrongFirst. Vše do sebe logicky zapadá. Vidím, že mé tělo se raduje, ale není to jen z důvodu nějakého vyšťavení, naopak jsem svěží a mohl bych jít hned na další trénink. Takže zatím mi cvičení s KB5 přináší samá pozitiva.