Středa, 13.09.2017 /
článek
Letošní historický festival Táborská setkání se koná od pátku 15. do neděle 17. září a jeho program opět slibuje nespočet zážitků. Letošním tématem festivalu je povýšení Tábora na královské město císařem Zikmundem Lucemburským v roce 1437. kromě proměny města do středověkého hávu čekejte hry, performance, show i koncerty interpretů jako MIG21, Bratři Ebenové, Lenka Dusilová či Lenny.
"Připomínáme si 580 let od povýšení Tábora na královské město císařem Zikmundem, jehož negativní image se díky historikům pomalu mění. Nebyl zřejmě žádným dobrodincem, ale dobře věci vyobchodovat. Z toho díky povýšení profitoval také Tábor. Zároveň si připomínáme 20 let spolupráce s francouzským partnerským městem Dole," uvedl starosta Tábora Jiří Fišer.
V historickém centru Tábora budou po celé tři dny k vidění a slyšení hudební produkce, středověké a řemeslné tržiště, desítky pohádek, historických aktivit a soutěží – festival Táborská setkání se koná po dvacáté šesté a ve svém programu propojí minulost srdce husitského hnutí 15. století s moderní přítomností současného města.
Místostarostka Kateřina Bláhová doplňuje, že festival je hlavně o přiležitosti se potkat, zastavit a pohovořit. Upozornila také na novinky. První z nich je, že se rozšířil páteční prodej vstupenek.
"Mezi Žižkovo náměstím a nádražím budou chodit dva lidi v kápích a budou na ulici prodavat vstupenky na festival. Nové jsou také webové stránky festivalu, kde zájemci najdou všechny podrobné informace. Novinkou jsou také mapy přístupů s informacemi na jednotilivých festivalových parkovištích," sdělila.
Programová klasika
Husitský chorál Ktož jsú boží bojovníci v podání Bohuše Matuše je znamením, že se v pátečním večeru městem blíží k náměstí pochodňový průvod v čele s Janem Žižkou. Od tohoto okamžiku je na programu třídenní přehlídka historických aktivit, tradičně velmi oblíbený rytířský turnaj na koních, žebrácká ulička za kostelem, ohňové show a pochodňový průvod. Téma středověkého města se střídá s koncerty populárních kapel jako je MIG21, Bratři Ebenové, Lenka Dusilová a Lenny, letošní držitelka několika cen Anděl.
Do pátečního programu je zařazen videomapping, originální projekce na fasádu historické radnice, do sobotního programu ohňostroj nad Jordánem a teen zóna na náměstí TGM, do nedělního programu koncert Komorního orchestru Bolech s Novosvětskou Antonína Dvořáka. Po celou neděli budou otevřeny oblíbené táborské památky v rámci Dnů evropského kulturního dědictví. Hudební vystoupení si připravila partnerská města Škofja Loka a Kostnice.
„Táborská setkání jsou historickým festivalem, pravděpodobně největším husitským festivalem na světě. Naším cílem je, mimo jiné, právě naplnit jeho název a vytvářet prostor pro setkávání a sbližování lidí," říká starosta města Jiří Fišer.
To potvrzuje za spolupořádající agenturu Argo také Petr Nůsek. "Patříme k naprosté světové špičce, od roku 1992 od nás koncepci okoukalo mnoho měst. Budeme ale vždy vpředu. Hodně lidí od televize navrhuje spousty progresivních změn v dramaturgii festivalu, některé už jsme vyzkoušeli, nefungovaly však nikdy," doplnil a zve, aby se zájemci hlásili na oblíbené Husitské hry bez hranic.
V letošním roce se koná 26. ročník festivalu, od jeho založení v roce 1992 přišlo přes 400 000 návštěvníků, letos pořadatelé očekávají návštěvnost kolem 20 000. Připraveno je více než 50 účinkujících souborů, kolem 200 stánků s originálním zbožím a kolem 200 pořadatelů. Rozpočet slavnosti je 5,8 milionů korun.
Předprodej vstupenek na Táborská setkání probíhá v prodejní síti Ticketbox a v městském infocentru na Žižkově náměstí. Vstupenka pro dospělé přijde v předprodeji na 180 Kč a v den konání na 250 Kč.
Osoby nad 60 let, děti nad 12 let a držitelé průkazu ZTP zaplatí v předprodeji na 90 Kč a v den konání 100 Kč. Držitelé průkazu ZTP/P s doprovodem mají stejně jako děti do 12 let vstup zdarma. Pro návštěvníky je zajištěno šest záchytných parkovišť, pro zájemce o účast v průvodu je k dispozici půjčovna kostýmů.
Podrobnosti o festivalu najdete na webu www.taborskasetkani.eu.