Krásná ale krutá princezna Turandot potěšila návštěvníky Otáčivého hlediště

Pondělí, 19.08.2019 / fotoreport + článek
Na začátku srpna měla na krumlovském Otáčivém hledišti premiéru orientální operní pohádka Turandot od Giacoma Pucciniho. Soubor Opery Jihočeského divadla pod taktovkou hudebního ředitele divadla Maria de Rose a režiséra Tomáše Pilaře sehrál krásný příběh v nezaměnitelné atmosféře zámecké zahrady skvěle, o čemž svědčí i ohlasy diváků na webu divadla. Na představení se podílelo kolem 200 účinkujících. Bohužel, opera se hrála pouze na začátku srpna, tak snad příště zas.
Turandot je překrásná, ale krutá princezna, která se zbavuje svých nápadníků tak, že jim dává hádanky a nechává je setnout, když je neuhodnou. Princ Kalaf tři hádanky uhodne a princeznu může mít, jenže místo toho dá raději v sázku vše, aby získal její srdce…
Není divu, že Turandot se téměř okamžitě po svém uvedení stala jednou z nejoblíbenějších oper světového repertoáru. Má totiž všechno, co činí operu skutečně velkolepou. Silný příběh se symbolickými přesahy, pompézní jevištní obrazy, vyhrocené konflikty, spád a především naprosto úchvatnou hudbu, bohatou na podmanivé melodie. Jednou z nich je třeba slavná árie prince Kalafa „Nessun dorma…“, která si svou oblíbeností nezadá ani s největšími hity populární hudby.
Puccini komponoval Turandot s vědomým úsilím vytvořit své životní dílo, v posledních letech života, kdy bojoval se smrtelnou nemocí. Libretisté Giuseppe Adami a Renato Simoni horečně hledali pro skladatele vhodnou předlohu, již se nakonec podařilo nalézt ve stejnojmenné hře významného italského dramatika Carla Gozziho (1762), který se zas nechal inspirovat sbírkou perských pohádek Tisíc a jeden den. Puccinimu se však přes nesmírné nasazení nepodařilo operu dokončit, a tak dvě závěrečné scény opery podle autorových skic a poznámek dokomponoval jeho přítel a žák Franco Alfano.
Více ZDE