Úterý, 26.01.2021 /
článek
Viktorie Hanišová se velmi brzy po vydání své prvotiny stala jednou z nejčtenějších a nejoblíbenějších českých autorek. Je tak jedním z opravdu velkých tažných koní nakladatelství Host. Její knihy se věnují primárně závažným tématům, jako je rasismus, násilí v rodině nebo sebevražda.
Přesto se nejedná o primárně depresivní a prvoplánově drastickou literaturu, která by nutila své čtenáře knihu odkládat. Může ho dohnat k slzám, může ho donutit se nad otevřenými tématy zamyslet, přesto je velmi lidská a čtivě napsaná, což je rozhodně jeden z faktorů, který na další a další knihy této populární české autorky táhne.
I v době koronavirové krize, neustálých zákazů a omezení se nyní otevírá kultura v online prostoru, čehož plně využívají nejrůznější divadelní spolky, instituce i třeba samotní hudebníci a jiní performeři.
Sérií autorských čtení přispěla svou troškou do mlýna i Městská knihovna Tábor, která se již potřetí zapojila do projektu Spisovatelé do knihoven. Každý měsíc tak uvede jednoho z předních českých autorů nebo autorek, představí jeho tvorbu a dá nahlédnout pod pokličku jeho života i procesu tvorby.
První autorkou tohoto projektu se stala právě Viktorie Hanišová, která přečetla ukázku ze své zatím poslední knihy Dlouhá trať, v náznacích představila dvě připravované knihy – román a populárně naučnou, které by měly vyjít v tomto roce - a v debatě s Kateřinou Zelovou, která celý stream vedla, přiblížila i svoji práci překladatelky.
Je pravda, že kultura v současné době utrpěla dost silnou ránu pod pás a nám všem jistě chybí atmosféra koncertních sálů, divadelních jevišť a rušných barů. O to víc je třeba vážit si úsilí všech, kdo nám jakýkoli kulturní zážitek přinese do našich obývacích pokojů, do pohodlí a komfortu našich domovů. A plně je podpořit.
Všechny fanoušky literatury tak tímto i my zveme na další autorské čtení, které se uskuteční na facebookových stránkách Městské knihovny Tábor. Se svou tvorbou se 25. února představí překladatel, redaktor a spisovatel Vratislav Kadlec, držitel ceny Magnesia Litera za svoji povídkovou sbírku Hranice lesa.