Středa, 06.10.2021 /
fotoreport + článek
Šikmý kostel české autorky Karin Lednické se prakticky ze dne na den stal jednou z nejprodávanějších knih loňského roku. Nadšené ohlasy, recenze i rychle vyprodané zásoby v knihkupectví tento fakt jen potvrzují. Druhý díl se stal ještě úspěšnějším a navíc se obě knihy dočkaly i své audioknižní podoby.
Již teď všichni čtenáři nedočkavě čekají na třetí díl, který by měl vznikat tento rok v říjnu. Knižní podtitul „Románová kronika ztraceného města“ je více než výstižný, protože mapuje právě osud města, které přestalo existovat, města, které zmizelo doslova mávnutím ruky, města, jehož obyvatelům zbyly jen vzpomínky a oči pro pláč.
Právě příběh Karviné a jeho obyvatel přináší Karin Lednická mezi veřejnost nejen svými knihami, ale i velmi emotivními besedami, kde celé téma široce otvírá a nabízí zodpovězení otázek, která se v tomto tématu hojně vyskytují. A právě na jedné takové cestě za svými čtenáři zavítala i do táborské knihovny, kde velmi rychle vyprodala omezenou kapacitu míst. To jen dokazuje, jak úspěšnou autorkou je a jak důležité a doposud zamlčované téma otvírá.
Šikmý kostel je kniha plná příběhů, zpovědí a historických okamžiků, které vedly k finálnímu a pro mnohé fatálnímu rozhodnutí obětovat jedno město, jeden domov, pro vyšší dobro. Karin Lednická se této smutné kapitole našich dějin věnuje s urputností, osobitostí a především velkou pečlivostí, protože celé téma vnímá jako citlivé a bolestné. Stále totiž existují pamětníci tehdejších událostí, obyvatelé nebo potomci, kterých se doslovné vymazání Karviné z povrhu země přímo týká a stále existuje silná rivalita mezi českou a polskou stranou. Každý z nich k tomu má co říct a každého z nich se Karin Lednická ptá. Každý z nich se totiž cítí ukřivděně, zrazeně a zraněně. Každému z nich bylo odepřeno právo na to zakořenit, právo na to mít domov, právo na vlastní zakotvení tam, kde vyrůstal, kde se narodil.
Jak sama autorka říká, v tomto příběhu není nikdo stoprocentním viníkem ani stoprocentní obětí. O těchto lidech totiž bylo skutečně rozhodnuto bez nich. O jejich osudech rozhodli ti, kteří se cítili být oprávněni takové rozhodnutí učinit, aniž by je ke kraji, městu, oblasti vázalo jakékoli hlubší citové pouto. A možná právě proto vznikl tak silný pud celý příběh Karviné, jak jí neznáme, sepsat a vystavit ho všem na obdiv. Protože to, co v Šikmém kostelu, se nikde jinde nedozvíte. Otvírá spletité osudy těch, kterým doposud byl jejich vlastní hlas odpírán.