Pondělí, 14.10.2024 /
článek
V neděli 13. října náhle zemřel Alois Srb, zakladatel a ředitel prestižního Mezinárodního pivního festivalu, neúnavný propagátor a hlídač kvality zlatavého moku a držitel Ceny města Tábora z roku 2006. Bylo mu čerstvě 78 let. Příští, 35. ročník pivní slavnosti by měl být na začátku března 2025 v Litoměřicích. Tým kolem Aloise Srba chce dát síly dohromady a na jeho počest festival uspořádat.
„Zažili jsme spolu dobré i zlé. Například když si v Budějovicích o festivalu rozrazil hlavu o dveře a já ho vezl do nemocnice na šití. Zážitků by bylo opravdu mnoho, ale předně to byl skvělý člověk - čestný, pravdomluvný, zásadový a neúplatný! I když mu prodejci na jeho akci říkali, že je pivo na ně, za piva si vždy platil a zval a platil i za jeho čestné hosty. Nikdy si nic nevzal, o nic neprosil, a to ani o dotace na festival. Jak ráno psala kolegyně, takoví lidé by měli zůstávat mezi námi," vzpomíná Roman Šperl, který Aloisi Srbovi začal více pomáhat v roce 2011, do té doby degustoval za Pivovar Kout ze Šumavy a vystupoval na akci s klubem sběratelů.
„Byl to hlavně nadčasový člověk, který měl rád život a svoji rodinu. Za těch posledních 13 let jsem jej bral jako svého druhého tátu, který vždy uměl poradit a jako jeden z mála jsem mohl po jednom výjezdu pro pivo na degustace z Bavorska přejít po jeho nabídce na tykání. Od té doby mne bral jako svoji druhou ruku a i mimo soutěže jsem se rád stavěl u něho doma ve Svatkovicich, kde jsme probírali vše možné i nemožné. Bude nám chybět," podotkl Roman Šperl a přidal s úsměvem jedno vysvětlení: „K 25. výročí slavností nechal vyrobit pivo, bylo to před tím, než odešel po těch letech z prostředí Tábora. Málokdo ale ví, že pod etiketou piva Arcikacíř byl schovaný čtrnáctistupňový světlý speciál od pelhřimovského Pivovaru Poutník. Tehdy nikdo nevěděl, co pije, a my měli nařízeno mlčet. Všichni mohli jen hádat."
Slavnosti piva založil Alois Srb ze Svatkovic u Bernartic už po revoluci, v roce 1991, kdy dělal ředitele v táborském Hotelu Palcát, v němž se pak na roky s festivalem a prestižní soutěží Zlatá pivní pečeť usadil. Z komorní přehlídky o deseti pivovarech se za desetiletí stala renomovaná akce, jíž se účastnily stovky malých i velkých, korporátních pivovarů z desítek zemí celého světa. A v odborných degustacích se soutěžilo nejen v kvalitě piv, ale také minerálních vod. Pro veřejnost pak vždy nechyběly ani stánky s ochutnávkami piv, zábavní pivní soutěže, koncerty, výstavy pivních artefaktů...
„Pivo je pro mne takový celoživotní koníček. Sám nejsem nijak zvlášť velkým pivařem, stačí mi třetinka. Ale například k dobrému jídlu dobré pivo prostě patří," sdělil v rozhovoru pro Deník Alois Srb v roce 2015.
Když měl Mezinárodní pivní festival 26 let, přestěhoval se v roce 2016 na budějovické Výstaviště. Tehdy se do soutěže zapojilo 237 pivovarů z 23 zemí z celého světa, přičemž o titul bojovalo 1082 výrobků. V Budějovicích akce vydržela do roku 2021, od té doby se konala mimo Jihočeský kraj v severočeských Litoměřicích. Tam soutěžilo dokonce neuvěřitelných 1428 vzorků v 28 kategoriích!
„Ještě před víkendem mi psal, dával dohromady další ročník. Měla jsem ho moc ráda, vůbec teď nemám slov. Ale že to byla akce, vzpomínám na ty ranní fronty s termoskami před Infocentrem v Táboře, kde lidé čekali od nočních hodin na vstupenky! Dáme síly dohromady a slavnosti příští rok uděláme na jeho počest," říká zástupkyně ředitele Mezinárodního pivního festivalu Petra Říhová, která pomáhala Aloisi Srbovi zhruba dvacet let.
„Dnes je to na tmavé pivo. Včera umřel pan Alois Srb. Po tři desítky let neúnavně organizoval gigantický Mezinárodní pivní festival se soutěží Zlatá pivní pečeť. Nejdřív přes dvacet let v Táboře, pak roky v Českých Budějovicích, loni a letos v Litoměřicích. Dával lidi kolem piva dohromady a vždy se snažil o to, aby rozhodovala pouze kvalita. Takoví lidé jsou nenahraditelní. Děkujeme, že jsme s Vámi mohli být a pít," sdíleli na facebookovém profilu Pivař a Blondýna.
Poslední rozloučení s Aloisem Srbem, rodákem z Blatné, se uskuteční v pátek 18. října od 15.30 hodin v kostele Bernarticích.
„Je třeba se stále dívat dopředu. A mít radost ze života."
(Alois Srb)