Středa, 23.10.2024 /
článek
Nová výstava Davida Böhma a Ondřeje Buddeuse vychází z jejich knihy pro děti Hlava v hlavě (Labyrint, 2013 | 2020), která v ČR získala řadu ocenění, mj. Magnesii Literu nebo Nejkrásnější česká kniha, v Německu pak nominaci na tradiční Deutscher Jugendliteraturpreis (2017). Sladovna Písek, největší dětská galerie v ČR, pozvala oba autory, aby „svět hlavy" proměnili v instalaci, a autorsky tak rozšířili prostor pro hru a poznání, který toto nevyčerpatelné téma přináší. Vernisáž výstavy se koná ve čtvrtek 24. října od 16 hodin za přítomnosti autorů. Výstava ve Sladovně potrvá do 16. března 2025.
Lidská hlava se nikdy neomrzí, protože každý člověk má tu svou. Jenže co to znamená? Jak se tváříš právě teď? Kdo jsi, když se podíváš do zrcadla a kdo, když se na tebe dívají ostatní? Jak se rodí nápad nebo sny a co se děje v podvědomí? Kolik barev má lidské oko a jak dlouhé je nejdelší obočí na světě?
„Výstava v Písku pro nás byla další možností, jak téma hlavy znovu otevřít a především – jak udělat a domyslet v prostoru galerie i to, co jsme do knížky nedali nebo nás napadlo až teď," vysvětluje Ondřej Buddeus a David Böhm dodává: „Je to první výstava, kterou k tomuhle tématu děláme jako autoři, žádná adaptace, ale nový prostor pro přemýšlení a hru."
Proč Hlava v hlavě? „Ve Sladovně se již více než rok intenzivně věnujeme tématu nápadů v naší Laboratoři Nápad. Knihu Hlava v hlavě vnímám jako skvělý inspirační zdroj pro toto téma. Proto mě velmi těší, že autoři knihy přijali naši výzvu a zpracovali výstavu, která vychází právě z ní," říká ředitel Sladovny Adam Langer.
S hlavou se pojí spousty otázek. Na některé se dá odpovědět, na jiné odpověď aspoň naznačit a zažít. Výstava Davida Böhma a Ondřeje Buddeuse je jako ostrov pro zážitek mnoha témat, která se pojí s naší hlavou, tváří i ksichtěním, smysly i nesmysly, myšlením i nemyšlením.
Výstava je instalována v Červeném ateliéru, jednom z výstavních sálů s neopakovatelnou atmosférou budovy, ve které se přes 100 let, až do roku 1973, vyráběl slad. Tak jako většina výstav, které můžete ve Sladovně zažít, je i tato výstava postavena na zážitku, hře a poznání. Návštěvníci do ní vstupují v časových blocích s lektorem, který je výstavou provází. Nachystán je i lektorský program pro školy.
O podzimních prázninách, ve středu 30. října, je pro návštěvníky připraven celodenní rodinný workshop filmové animace Z hlavy do hlavy. Během jednoho dne zvládnou účastníci natočit vlastní animovaný film v Animáriu - animačním studiu Sladovny.
Sladovna je otevřena každý den kromě pondělí, od úterý do neděle od 9 do 17 hodin.
O autorech:
David Böhm (*1982) umělec a pedagog Akademie výtvarných umění v Praze, také autor řady knih pro děti. Několikanásobný finalista Ceny Jindřicha Chalupeckého, za knihu A jako Antarktida získal Magnesii Literu i významnou německou cenu Deutscher Jugendliteraturpreis (2019). Ve své tvorbě dlouhodobě spolupracuje s Jiřím Frantou.
Ondřej Buddeus (*1984), vystudoval Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Píše pro dospělé i děti, na knížkách často spolupracuje s umělci, grafickými designéry, ilustrátory a hudebníky. Překládá z němčiny a norštiny. V roce 2013 mu byla udělena Cena Jiřího Ortena za knížku Rorýsy. Působí jako pedagog na pražské AVU.
Hlava v hlavě Nakladatelství Labyrint. Kniha získala Magnesii Literu jako nejlepší kniha pro děti a mládež, Zlatou stuhu České sekce IBBY za výtvarný počin roku a také první místo v soutěži Nejkrásnější kniha.
Více info o výstavě ZDE.