Středa, 20.11.2024 /
rozhovor
Ve čtvrtek 21. listopadu se v Divadle J. K. Tyla koná v rámci festivalu Třeboňská nocturna koncert dechového souboru Alinde Quintet. Během pěti let existence uspěl v řadě tuzemských i mezinárodních soutěží, členové souboru zastávají vedoucí pozice v předních českých orchestrech - České Filharmonii, Orchestru Národního divadla v Praze, Filharmonii Brno, Symfonickém orchestru hl. m. Prahy FOK aj. Pravidelně koncertují po celé republice i v zahraničí. S Alinde Quintet přinášíme rozhovor, ve kterém prozradí i více než vřelý vztah právě k Třeboni.
Alinde - jméno písně Franze Schuberta, skrytý název linde, tedy v češtině lípu, co přesně jméno vašeho souboru značí pro vás?
Vlastně jste mi už otázkou sebrala vítr z plachet. Ano, primárně se jmenujeme Alinde díky tomu, že jsme v době, kdy název vznikal, poslouchali CD Schubertových písní a zároveň jsme chtěli, aby obsahoval něco českého. Alinde, ženské severské jméno se skrytou lípou "Linde", se tedy zdálo být ideální. Zároveň bych rád doplnil, že v jazyce zulu výraz alinde znamená "počkejte" (smích). Nicméně to je poměrně čerstvé zjištění.
Jaká jsou pro vás pozitiva hraní v kvintetu, v čem je jeho síla či výzvy?
Řekl bych, že pro komorní hudbu obecně platí, že je velmi ozdravné ji hrát. Naše primární zaměstnání jsou v symfonických operních orchestrech, kde je velice rychlý provoz a člověk má většinou málo času na seznámení se s partiturou, kterou hraje. Komorní těleso je možnost, jak více proniknout do hloubky hudby, objevovat její skrytá zákoutí, vycizelovat ji do nejmenších detailů v daleko intimnějším prostředí. Pokud ji navíc tvoříte v kruhu svých nejbližších přátel, je to ještě silnější. Dechové kvinteto je taková zmenšená dechová harmonie orchestru, takže mnoho věcí ohledně intonace, nacházení společných barev nástroju aj. můžeme poté využít i v našich domovských kapelách. Tím, že je kvinteto tvořeno pěti různými nástroji, má neuvěřitelně pestrou škálu barev a dynamik - zároveň je ale tvořeno pěti různými osobnostmi a charaktery, takže - jako v každém kolektivu - najít společnou cestu někdy trvá (smích). Myslím ale, že se nám to zatím daří hezky.
Odkud čerpáte repertoár, který budete hrát, jak se rozhodujete při výběru kompozic? A jsou nějaké, které byste rádi uvedli a ještě na to nebyl čas?
Jak už jsem zmiňoval v první otázce, volba skladeb je něco, čemu předchází mnoho hodin diskuzí, ze kterých vznikne finální výsledek. Je nutné říci, že poslední dva roky je náš repertoár silně ovlivněn soutěžemi v Kodani a v Mnichově, kterých jsme se zúčastnili, a kde byly skladby předepsané. Mezitím jsme ale objevili mnoho titulů, které se nám líbí a čekají, až budeme mít konečně čas. Máme též rádi aranže skladeb původně pro jiná obsazení - v říjnu poprvé uvedeme Sukovu Meditaci na staročeský chorál Sv. Václave a též Dvořákovy Biblické písně s Adamem Plachetkou - obě skladby zaranžoval náš hornista Kryštof Koska.
Výhra ARD v Mnichově vám přinesla i možnost natočit album u labelu Genuin. Už víte, jaký repertoár se na desku dostane?
Natočení našeho prvního CD je téma, které probíráme již poměrně dlouho. Repertoárových návrhů za tu dobu zaznělo mnoho a ve finální volbě hrálo roli několik různých aspektů. Jsme český soubor, takže se samozřejmě chceme věnovat české hudbě, nicméně oblíbených hudebních "destinací" máme vícero - například sever Evropy. Možnosti natočení a vydání CD u labelu GENUIN classics si velice vážíme a máme z něj opravdu radost. V současné době však plánujeme vydání debutové desky u jiného labelu, takže zatím je pozornost upřena tímto směrem.
Máte doporučení, co ze současné tvorby by bylo dobré si poslechnout?
Pokud mluvíme o současné tvorbě pro dechové kvinteto, určitě bych doporučil finského skladatele Kalevi Aha, který napsal dva skvělé kvintety. Sám za sebe bych ze současné klasické hudební scény vyzdvihl vokální soubor VOCES8, kteří skvěle interpretují nejen starou hudbu, ale též díla současných skladatelů. Zároveň se na svých CD nebrání ani mnoha tradicionálům a celkově je to opravdu zážitek.
Davide, pocházíte z Českých Budějovic, co vy a Jihočeský kraj?
V Českých Budějovicích jsem pobýval až do svých 20 let, takže k nim mám opravdu hluboký vztah. Svou úplně první zkušenost v orchestru jsem však měl překvapivě v Třeboni, kam mě kdysi vzal do Třeboňského lázeňského orchestru můj dlouholetý učitel Zdeněk Urbánek. Právě ke Zdeňkovi a též ke klášteru, kde sídlí ZUŠ Piaristické náměstí v Budějovicích, se váže asi nejvíce mých hudebních vzpomínek. Určitě sleduji, jak se daří Jihočeské filharmonii, kde jsem za studií působil v orchestrální akademii a dodnes tam rád jedu na výpomoc, když je potřeba. V JF působí skvělý klarinetista a člověk Petr Vašek, kterého si velice vážím, a nejen v JF, v Jihočeském divadle, ale obecně v Budějcích mám mnoho kamarádů a skvělých muzikantů, které tu bohužel nemohu všechny vypsat.
Barboro, vy jste absolvovala i mistrovské kurzy Třeboňská letní setkávání. Byl čas i objevovat město či jeho okolí?
Kurzů v Třeboni jsem se naposledy zúčastnila před sedmi lety, tedy už poměrně dávno, nicméně mám plno krásných zážitků. Kurzy s Vilémem Veverkou, se kterým jsem dodnes v kontaktu a velmi si ho vážím, byly skvělé, vybavuji si koncert v krásné Schwarzenberské hrobce a atmosféru Třeboně, takže se na návrat "na místo činu" moc těším...
Poodhalení letního festivalu
28. ročník zimních abonentních koncertů Třeboňských nocturen se koná do 20. března. Festival však oznámil zahájení předprodeje vstupenek a také první umělce 22. ročníku letního festivalu Třeboňská nocturna, který se uskuteční ve dnech 8. až 12. července 2025. Mezi potvrzené vystupující patří Tsukushi Sasaki & Atlantis Collegium, Smetanovo Trio, hudební trojice Michaela Káčerková, Barbora Perná a Vilém Veverka, sopranistka Alžběta Poláčková, tenorista Sungbin Kim a Komorní filharmonie Pardubice pod vedením Tomáše Braunera. Další umělci budou oznámeni v průběhu následujících týdnů.
Festival bude neoficiálně zahájen 22. května 2025 programem Pódium mladých, kde vystoupí žáci a absolventi ZUŠ Třeboň. Tento charitativní večer, jehož výtěžek poputuje konkrétní rodině s handicapovaným dítětem, je poctou učitelům ZUŠ za jejich přínos výchově nové generace hudebníků. „Jsem velmi potěšena, že se nám podařilo navázat spolupráci s Concertinem Praga, a jeden z finalistů této prestižní soutěže se představí během Pódia mladých," říká ředitelka festivalu Irma Mrázková.
Ceny vstupenek TN 2025
Koncert 8. 7. od 11.11. do 15.12. 380,-, od 16.12. do konce 420,-
Koncert 9. 7. - od 11.11. do 15.12. 380,-, od 16.12. do konce 420,-
Koncert 10. 7. - od 11.11. do 15.12. 300,-/380,-, od 16.12. 330,-/420,-
Koncert 11. 7. - od 11.11. do 15.12. 380,-/650,-, od 16.12. 420,-/690,-
Koncert 12. 7. - od 11.11. do 15.12. 380,-/650,-, od 16.12. 420,-/690,-
Celofestivalová vstupenka od 11.11. do 15.12. 1600 Kč,-, od 16.12. 1800 Kč,-
Více ZDE.