Festival Literatura žije! se zaměří na neklid. Láká ale také na rap nebo japonskou mangu

Pondělí, 14.04.2025 / článek
Program plný novinek nabídne letošní, již třináctý ročník multižánrového festivalu Literatura žije! 2025, který se uskuteční v termínu od 21. do 27. dubna v Českých Budějovicích. Kulturou nabitý týden bude lákat na zajímavá jména české literární scény, skvělé kapely nebo akce zaměřené na komiks a mangu. Na své si přijdou také fanoušci nezávislých nakladatelství, rodiny s dětmi nebo lidé, kteří rádi tvoří, ale omezuje je zdravotní či sociální handicap.
Jednou z novinek je tematické zaměření celého festivalu, kterým je Neklid. Proč právě toto téma? Besedy, autorská čtení či divadelní představení se dotknou duševního zdraví mladých lidí, doby postcovidové i turbulentní mezinárodní situace. Neklid vyvolává pocit úzkosti, zároveň ale vytváří prostor pro hledání nových forem a obsahů.
Mimořádně atraktivní je letos zejména hudební linka festivalu. V sobotu 26. dubna vystoupí v rámci BookFestu známá česká, cenami ověnčená indie rocková kapela The Silver Spoons. Osobitá a energicky hrající skupina spolupracovala například s producentem Johnny Andělem, který produkoval Rolling Stones, Davida Bowieho nebo U2. O den dříve do Budějovic poprvé zavítá populární slovenský rapper a R&B zpěvák Marko Damian, který v Žižkárně od 21 hodin představí své druhé studiové album Skeeter. Po něm vystoupí jeden z objevů české rapové scény Anki, letošní vítěz hudební ceny Vinyla. Neotřelé hudební zážitky dále nabídnou kapely Stříbrný Rafael, 20 Minutes, Will Eifell nebo Taskent.
Z literárních hvězd je třeba zmínit spisovatelku Terezu Boučkovou, která v úterý 22. dubna představí v Jihočeské vědecké knihovně oceňovanou knihu Dům v Matoušově ulici, s neklidnou situací na slovenské kulturní scéně návštěvníky seznámí spisovatel Michal Hvorecký. Zajímavou osobností, která vystoupí pro změnu ve čtvrtek 24. dubna v Horké vaně, je publicista a historik Jiří Padevět. Společně s publikem si nad svou novou knihou Český bestiář posvítí na temné postavy moderních českých dějin.
Novinář a reportér David Miřejovský byl stálým reportérem ČT na Slovensku, v Rusku a v USA. Besedu s ním můžou návštěvníci absolvovat v úterý 22. dubna od 10 hodin. Dobu covidovou i postcovidovou pak budou tematizovat v úterý v Alšově galerii ve Wortnerově domě dvě výrazné prozaičky Tereza Semotamová a Barbora Bažantová.
Undergroundovou poezii představí ve čtvrtek v rámci pořadu „Mezi náma“ básníci a hudebníci sdružení kolem skupiny Vítrholc. Před nimi na stejné akci vystoupí další hvězda festivalu, Stanislav Tišer, živoucí legenda boxu a romský pábitel, který společně s Marií Urbanovou představí autobiografickou knihu Já byl frajer kluk.
Lákadla pro mladé
Tahákem, zejména pro mladší čtenáře, bude Minifestival mangy a komiksu, který proběhne ve středu 23. dubna v Biografu Kotva. Jaké jsou nejdivnější věci v Marvelu a jak takovou mangu ilustrovat? I na to odpoví bohatý program plný přednášek a besed se zajímavými osobnostmi české komiksové a manga scény. Chybět nebude tematický kvíz, promítání anime filmů, prodej komiksů a mang, návštěvníci si vyzkouší zábavné kurzy japonštiny, ochutnají veganské sushi nebo se zvěční ve fotoboxu. Součástí programu bude interaktivní online projekt orangcosong dvojice japonských umělců Chikary Fujiwary a Minori Suiyoshiyamy.
Literatura dokáže spojovat, odbourávat předsudky a přispívat k toleranci. Také letos jsou důležitou součástí festivalu akce zaměřené na sociálně vyloučené skupiny, menšiny nebo lidi s handicapem. V programu nechybí čtení klientů organizace FOKUS, která pracuje s lidmi s duševním handicapem, bezdomovecké divadlo nebo pořad BudQueer, na němž bude číst nositel loňské Ceny Magnesia litera za prózu Marek Torčík nebo básníci sdružení kolem nakladatelství Adolescent.
Program vyvrcholí víkendem. V rámci Bookfestu bude v Žižkárně možné nakoupit knižní produkci malých nakladatelství, bohatý program doplní divadlo pro děti, farmářské trhy, tiskařská dílna nebo chemický bar pod vedením vědců z Přírodovědecké fakulty JU. Celé odpoledne pak bude probíhat série autorských čtení, diskuzí, besed a hudebních vystoupení, podobně jako tomu bylo v minulých ročnících. Stejně tak nebudou po celý průběh festivalu chybět osvědčené formáty,jako je literární autobus, akademický kabaret, Ozvěny Fotojatek nebo slam poetry.
Zajímavou novinkou je naproti tomu Literární urbex, kdy nahrávky textů současných autorů zatraktivní opuštěný komplex v průmyslové ulici. Celý festival zakončí program ve Výměníku1. Silent poetry je originální variantou konceptu silent disca, zájemci si místo taneční hudby ale do uší pustí audiovizuální pásmo inspirované dílem slavného portugalského spisovatele Fernanda Pessoy a jeho Knihou neklidu. Na to naváže koncert a přednáška a celý festival zakončí představení divadelního uskupení Feste, které se ve své inscenaci Pomoc duši zamýšlí nad duševním stavem dnešní mladé generace.
Autor fotografie: Zdeněk Rozenthaler