PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Zemřel světový výtvarník Jan Sovák. Táborský rodák, který nikdy neopustil svůj sen a podle jeho ilustrací vznikl film Jurský park

Zemřel světový výtvarník Jan Sovák. Táborský rodák, který nikdy neopustil svůj sen a podle jeho ilustrací vznikl film Jurský park

Pondělí, 14.04.2025 / článek

 

Ve věku 72 let dnes, 14. dubna ráno, zemřel po boji s rakovinou přední český ilustrátor, akademický malíř Jan Sovák, táborský rodák a držitel Čestného občanství Města Tábor. Jan Sovák svým dílem, zejména obrazy rekonstruující život v pravěku a pravěká zvířata, patří mezi nejlepší paleoartisty světa. Jeho obrazy visí ve sbírkách světových muzeí včetně Národního muzea v Praze, najdete je v časopisu National Geographic a díky komiksu se staly i předlohou filmového trháku Jurský park či sériálu Upíří deníky. Mimo jiné byl i zdatným skladatelem filmové hudby. Jeho ženou je bývalá reprezentantka v krasobruslení Daniela Jeriová. Poslední rozloučení s Janem Sovákem se uskuteční v pátek 25. dubna 12 hodin ve Velké obřadní síni Strašnického krematoria v Praze.  

„Dnes nad ránem zemřel můj kamarád a výjimečný ilustrátor Jan Sovák. Více než pět let jsme spolu spolupracovali na přípravách expozic pro Národní muzeum. Bez jeho elánu, talentu, smyslu pro humor a nadhledu by se nám to nikdy nepovedlo. Mnohé jsem se od něj naučil a bude mi moc chybět," sdělil na Facebooku geolog a mineralog Ivo Macek, bývalý ředitel Přírodovědeckého muzea Národního muzea v Praze (2015–2022) a současný ředitel Muzea Prahy a zakladatel a předseda spolku Ředitelé muzeí a galerií VIZE 2030+.

Skromný Táborita začal malovat dinosaury a jejich svět, když mu bylo zhruba deset let. „K Vánocům jsem dostal knihu profesora Josefa Augusty a Zdeňka Buriana. Myslím, že se to jmenovalo Zavátý život, a byla to taková velká kniha, jenom ilustrací, a na druhé straně těch ilustrací byly takové jednoduché popisky, tři, čtyři věty. A já jsem si všiml, že skoro u všech byl ten a ten dinosaurus nalezen v Albertě v Kanadě. Tenkrát jsem prohlásil, že to je místo, kde chci žít a dělat ty dinosaury. Jenže byla doba temna a vládl komunismus, cestování nebylo pomalu možné ani na Slovensko, takže otec prohlásil, ať si najdu lepšího koníčka, co se mi splní, že toto je nesmysl," popsal Jan Sovák před rokem pro DVTV svůj sen.

Emigrovat do kanadské provincie Alberta se mu nakonec podařilo se svou ženou v roce 1982, po dvaceti letech se mu tak sen splnil. „Ta cesta byla neuvěřitelná. Ten sen se naplnil, anichž bych v to doufal, ale nikdy jsem ho neopustil. Ty roky před emigrací jsem ilustroval zvířata a zvířata, dělal jsem si poznámky, takže jsem byl na ten moment, kdy vám štěstí otevře dveře, připravený a využil jsem ho," dodal Jan Sovák, který v dětství pokreslil kdejaký papír včetně obalů od cukru a s jeho kresbami byl seznámen i legendární Zdeněk Burian, jenž mu byl velkým vzorem, průvodcem a jeho práce inspirací.    

Obrovské dílo

Jan Sovák, který byl žákem předního českého malíře Karla Valtra na Základní umělecké škole v Táboře a absolventem například Střední uměleckoprůmyslové školy keramické v Bechyni, se nakonec vypracoval ve světovou špičku v paleo umění. 

„Honza Sovák, výtvarník světového formátu. To bez diskuze. Pro mne v roce 1963 plavec. Lepší než já. Na závodech v táborských školních bazénech na Mareďáku mne tehdy porazil v kraulu i ve znaku. A střih a už jsme maturanti. Pivo, holky, kytary. Honza hrál skvěle. Byl kytarista mertovského ražení a později experimentoval i s elektronikou. Už v 19 letech psal náročné, těžké texty, hráli jsme jeho věci na dvě dvanáctistrunky a v období po vysokých školách to nacvičovali na závodišti v Chuchli. Byl totiž absolventem oboru hipologie na fakulte v Brně. Zapalený koňák. V osmdesatkách zdrhul. Šel za svým snem až do kanadského Calgary. A došel ke světovému paleomalířskému věhlasu. Na své cykloexpedici před 15 lety v Calgary stavím, telefonu ji, že dáme pivo. Jenže on je zrovna v Praze. Pak se vrátil definitivně. Chtěl být tady. V posledních letech Honza říkal, že bychom si spolu měli zase zahrát. Byl jsem rezervovaný, on byl fakt dobrej a já jen nosič vody. Sakra, jak rád bych mu teď nosil vodu. Ale není všem dnům konec. Jednou si Honzo zahrajeme a času bude dost. Šťastnou cestu kamkoliv," vzpomněl na kamaráda bývalý starosta Tábora, kytarista, biker a cestovatel Jiří Fišer. 

Sovákovo dílo obsahuje přes 340 ilustrovaných knih v patnácti jazycích v zemích jako Kanada, Česká republika, USA, Německo, Velká Británie, Japonsko, Nizozemsko a další, jeho ilustrace se objevily i ve dvanácti vzdělávacích filmech z produkce Discovery Channel Worldwide i na poštovních známkách Mongolska a jsou inspirací pro mnohá národní muzea, zoologické zahrady i filmové produkce. Jako spisovatel publikoval ve více než 20 knihách na mezinárodní úrovni, a to od témat přírodních dějin, přes beletristické romány až po fantasy. Své obrazy vystavoval v galeriích USA, Kanadě, Japonsku, Německu a České republice. Skládal také filmovou hudbu. 

Je držitelem mnohých ocenněí, kromě čestného občanství rodného města, také Choice Award, Mladé čtenářské asociace v USA, Nejprodávanější kniha za Atlas fauny České republiky, Nakladatelství Akademie Praha, Nejhezčí kniha pro děti 2019 za Expedice Věnceslava Brábka I., Asociace nakladatelů a vydavatelů ČR a další. 

Kromě výtvarné práce byli jeho koníčkem opravdoví koníčci - byl fandou překážkových dostihů a sám je také amatérsky jezdil. Od roku 2017 žil opět v České republice.  

„Měl jsem to štěstí, že jsem s ním v posledních několika letech mohl spolupracovat a právě v příštích týdnech má vyjít naše společná kniha. Čest jeho památce," napsal Vladimír Socha, český publicista, autor populárně naučné literatury, překladatel a zejména pak popularizátor paleontologie i přírodních věd obecně.

Těšme se tedy na knihu a za všechny všem upřímnou soustrast a děkujeme! 

Foto: David Peltán, 2019
Reprofoto: Archiv Jana Sováka


Fotografie


Autor: David Peltán