PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Druhý ročník literárního festivalu Tabook přinese pestrý mezinárodní program

Druhý ročník literárního festivalu Tabook přinese pestrý mezinárodní program

Neděle, 29.09.2013 / článek

 

Od čtvrtka 3. října do soboty 5. října se po roce opět zaplní jihočeský Tábor přáteli dobré knihy z řad knižních profesionálů, nakladatelů, spisovatelů, knihovníků i veřejnosti. Druhý ročník festivalu Tabook se zaměří na autorskou obrazovou knihu a překlady v edicích malých nakladatelů. Vstup na festival je zdarma a těšit se můžete na autorská čtení, hudbu, divadla, dílny či jména jako Arnošt Goldflam, Jiří Pelán, Jana Šrámková, Dušan Mitana, Karol Sidon a jiní.

Tato hlavní témata budou náplní velkých debat s českými i zahraničními odborníky, budou prostupovat autorskými čteními, setkáními s překladateli, překladatelskými dílnami, prezentacemi knih.

„Zájem o první ročník festivalu byl překvapivě velký. Lidé nebyli jen ve stanu, kudy proudili celý den, ale i na všech doprovodných akcích: na autorských čteních v kavárnách, na výtvarných dílnách, na výstavách v galeriích. Ale přišli i na odbornější setkání: moderované debaty a setkávání nad profesními tématy (distribuce, knihovny,...). Zdálo se mi, že město skutečně ožilo literaturou. 
Doufali jsme a letos má festival skutečně pokračování," říká ředitelka festivalu Tereza Horváthová. Cílem podle ní není festival zvětšovat, ale zachovat komorní ráz a pestrost programu.

Nejen proto letos Tabook nabídne množství výstav v nejrůznějších prostorách města a zmapuje téma autorské obrazové knihy (Henning Wagenbreth a jeho studenti, éditions MeMo, Anna Pleštilová, Jan Čumlivski, Tomáš Klepoch, Edition LIDU, ...)

Festival Tabook chce i letos dát kvalitním malým nakladatelům možnost prezentovat se před čtenáři, živě se zapojit do vytváření programu, potkat se a inspirovat se vzájemně nejen s českými kolegy a autory, ale i s nakladateli středoevropskými. To vše při společných veřejných debatách, čteních, výstavách a kulatých stolech. Na programu je řada autorských čtení předních českých spisovatelů, divadla, výstavy, výtvarné dílny pro dospělé i program pro dětské návštěvníky festivalu.

Pozvání na festival přijaly desítky osobností. Mezi zahraničními Antonio Iturbe, Richard Pietrass, Timothée de Fombelle, Henning Wagenbreth, Franziska Neubert, Soazig le Bail či slovenští sousedé Vladimir Balla, Dušan Mitana a další.

Z domácích hostů nebude chybět Petr Hruška, Arnošt Goldflam, Ivana Myšková, Jana Šrámková, Anna Pleštilová, kunstWerk, Miroslava Koloc, Luboš Martínek. Z řad překladatelů festival přivítá Věru Koubovou, Václava Jamka, Jiřího Pelána, Anežku Charvátovou, ...

Festival zahájí ve čtvrtek 3. října večer setkání „Diaspora-Izrael-Zázraky“ s vrchním zemským rabínem Karolem Sidonem nad jeho novou knihou Brány mrazu a jiné povídky a jeho překladem Tóry. Spolu s ním uvede knihu fejetonů Co je a není zázrak Leo Pavlát, ředitel Židovského muzea v Praze. Následovat bude debata s překladatelkou Magdalenou Křížovou o současné izraelské literatuře.

Na festivalu budou vyhlášeny výsledky soutěže Nadace Miroslava Šaška na téma Autorská dětská kniha. Více na www.sasekfoundation.eu.

Pestrý doprovodný program

Bohatý bude i doprovodný program. Ve čtvrtek večer festival hostí velké taneční představení Putování ve větvích (Studio Alta) na motivy knihy Tobiáš Lolness: Život ve větvích a to za účasti autora knihy francouzského spisovatele Timothéé de Fombellého. Na Tabooku zahrají kapely Tornádou Lue (SK), Banana Split (CZ) či ŠKM Banda (SI). Rodiny se mohou těšit na čtení a výtvarné dílny pod vedením Alžběty Skálové a NAPOLI, Tomáše Klepocha, Renáty Fučíkové, Evy Volfové a mnohých dalších.

„Znám poměrně dost literárních festivalů jak u nás, tak v Německu a Rakousku, a proto mám s čím srovnávat. Určitě ze mě nemluví vlastenectví, když řeknu, že Tabook patří k tomu nejlepšímu, co jsem měla možnost v tomto oboru shlédnout a prožít. 
Fascinovalo mě, že celý pátek a sobotu centrum Tábora festivalem opravdu žilo. Kromě místních návštěvníků se sjelo hodně zainteresované veřejnosti z Prahy, z dalších koutů republiky a ze zahraničí. Vedle textové, vyprávěcí či čtecí formy byla na Tabooku grandiózně zastoupena výtvarná stránka, ať už ve formě výstav nebo výtvarných a komiksových dílen. Zapojení knihovny, nejrůznějších galerií, obchodů a kaváren přitom umožnilo spojit festivalový zážitek s vnímáním historického komplexu Tábora,
“ vzpomíná na první ročník spisovatelka Iva Procházková.

Festival Tabook je zdarma a více informací a konkrétní program najdete na www.tabook.cz. Jihočeský kulturní server www.kulturne.com je mediálním partnerem festivalu.


Autor: i -


Téma: Literatura