Pondělí, 25.02.2013 /
recenze
Kniha Habermannův mlýn líčí dramatický osud německého mlynáře Habermanna a jeho českého kamaráda Jana Březiny. Autor Josef Urban se nechal inspirovat skutečnými postavami a událostmi, které se udály v průběhu Druhé světové války na Šumpersku. Podle této knižní předlohy byl natočen stejnojmenný úspěšný film.
V příběhu se setkáváme se statečným mlynářem Habermannem, který za války velkou mírou pomáhá Čechům v jejich nelehké situaci, jeho ženou, bratrem, který se dobrovolně ve svých osmnácti letech hlásí do války a přiklání se na německou stranu, Habermannovými přáteli i lidmi, kteří se za přátele jen vydávají.
Mlynář zde figuruje jako klasická kladná postava, která se nenechá zlomit ani v nejtěžších životních situacích a zachová si svojí tvář a čest i přesto, že by mohla plně využít svého vlivu i postavení vyloženě pro svůj vlastních prospěch a dobro.
Kniha si u čtenářů získala velký odiv a ohlas neboť příběh mlynáře Habermanna je na Šumpersku pověstný záhadným mlynářovým zmizením na konci války. Tehdy lidé tvrdili, že se Habermann stal nepohodlným několika významným lidem na okrese, a proto se ho v tichosti zbavili.
Na necelých dvoustech stránkách jsou osudy Habermannovi rodiny i ostatních licí z vesnice poměrně dobře a realisticky popsány, i když si autor s celým příběhem mohl pohrát více a lépe jej rozvést. I když je kniha velmi dobře napsaná, napínavá a poutavá je příběh hlavního hrdiny a všech obyvatel vesničky, kde se děj odehrává, málo rozvinutý jaksi uspěchaný.
Habermannův mlýn je příběhem o lásce a nezlomném přátelství, které je podrobeno těžké zkoušce. V pozadí všeho tiše zuří válka, která připravila o život velké množství lidí, a její následky si mnozí z nás nesou v sobě dodnes.
Kniha může zaujmout jak starší tak i mladší čtenáře, kterým bude určitě prospěšná v nenásilném poznání jednoho úseku našich dějin a zároveň se jim do ruky dostane dojemný a poměrně dobře čtivý příběh, jehož čtení nezabere příliš času. Kniha je tak vhodná i pro ty, kteří na čtení nemají mnoho času a chtějí si jen zpříjemnit delší cestu vlakem nebo autobusem.
Pokud bych se měla vyjádřit k filmu, tak pan Juraj Herz opět nezklamal. Natočil hvězdně obsazený film, který se drží románové předlohy, jak jen to jde. Některé knižní pasáže jsou přepracované a upravené tak, aby se daly ve filmu použít, ale prakticky nic, co se objevilo, v knize ve filmu nechybí, jak tomu často bývá. Snad právě proto si filmová podoba Habermannova mlýna vysloužila velké ohlasy u diváků a dočkal se i šestinásobné nominace na Českého lva za nejlepší zvuk, scénář, kameru, nejlepší film, nejlepší herec v hlavní roli (Karel Roden) a nejlepší herečka v roli vedlejší (Zuzana Kronerová).
Foto: Distributor filmu