PŘIDAT
AKCI
POSLAT
PLAKÁT
RYCHLÝ KONTAKT


Nejen nahé děvy jsou k vidění na fotografiích Jaroslava Kučery v Písku

Nejen nahé děvy jsou k vidění na fotografiích Jaroslava Kučery v Písku

Neděle, 15.06.2014 / fotoreport + článek

 

Výstava, zahájená v muzejní galerii Prácheňského muzea 12. června s titulem „Jak jsem potkal lidi“, představuje ve výběru pro Písek průřez tvorbou fotografa Jaroslava Kučery od sklonku let šedesátých po čerstvou tvorbu. Zajímavostí vernisáže bylo, že se jí účastnilo jedno z "dětí" zachráněných Sirem Nicholasem Wintonem v roce 1939!

Po právu respektovaný a od mládí mimořádně talentovaný fotograf Jaroslav Kučera od roku 1969 uspořádal více než padesát výstav své autorské tvorby, a to nejen u nás, ale třeba v Německu, Bosně a Hercegovině, Litvě, Ukrajině, Švýcarsku, Belgii nebo USA. Rodák z Litoměřicka (*1946) sice získal r. 1973 titul stavebního inženýra, nicméně záhy se počal plně věnovat své lásce, tedy fotografii, coby nezávislý tvůrce.

Za dob předchozího studia od r.. 1967 na pražském ČVUT pobýval na strahovských kolejích, kde pořídil i některé ze snímků, které jsou v Písku k vidění. Toho roku, v době nazrávajících k Pražskému jaru, byl i aktivní ve vlně studentských nepokojů, a vcelku se nelze divit, že o prvním smutném výročí vpádu bratrských armád, kterého připomínky se s aparátem stejně jako pohřbu Jana Palacha zúčastnil, byl orgány okupantům tou dobou již stranící normalizační moci nejen zbit, ale i vězněn v místech, o kterém se pěje, že tam na malém vršíčku stojí pěkně stromořadí, tedy na Pankráci.

Černobílé fotografie, vystavené v Písku, tvořily i podstatnou část výběru pro loňskou výstavu na Pražském hradě. K vidění jsou zde velkoformátové černobílé fotografie jak z autorových začátků a časů studentských let, konkrétně z prostředí zmíněných kolejí, momentky z hospod či automatu Koruna, portréty lidí z cest po Moldávii, na Slovensko (tehdy ještě součást společné republiky) a nebo od nás z polistopadových Sudet, kde i Romové začali podnikat a krachovat v erotickém průmyslu, stejně jako snímky velmi nedávné.

Pokřtili knihu

Jelikož byl autor osobně přítomen, součástí vernisáže byl křest nové Kučerovy knihy „Setkání, okamžiky, samoty“, ve které představuje na 100 fotografií ze 70. let, z nichž zhruba polovina nebyla dosud publikována.

Pokochat se snímky metařů před tribunou o výročí (pro některé Vítězného, pro jiné tragického) Února, urostlé dámy přezdívané King Kong v posilovně sauny, dívky ve sprchách na kolejích, paní Kočičkové vykukující z okna s šesticí psů a mnoha dalšími z díla tohoto mimořádného fotografa je umožněno návštěvníkům v galerii Prácheňského muzea do 30. července tohoto roku.  Web autora http://www.jaroslavkucera.com


Fotografie


Autor: Petr Hejna





SMUTÉNKA: Zemřela zpěvačka Anna Slováčková

 Ve věku pouhých 29 let zemřela zpěvačka a herečka Anička Slováčková, svedla velký a nesmírně odvážný boj s rakovinou. Na jihu Čech se objevovala pravidelně, zejména pak jako patronka kultovního masopustního veselí Milevské maškary. Byla zosobněním neuvěřitelné síly nevzdat se a nepodlehnout sebelítosti, symbolem naděje pro další (nejen) takto nemocné... Snad ty úsměvy rozdává i nahoře.  (dap)

Ceny Anděl ovládl Vladimír Mišík

V sobotu 5. dubna rozdala České hudební akademie Ceny Anděl. Díky albu Vteřiny, měsíce a roky si dvě sošky odnesl zpěvák Vladimír Mišík, a to za pěvecký výkon a za desku samotnou. V kategorii Zpěvačka roku zítězila Kateřina Marie Tichá, skupinou roku jsou Monkey Business. Nejlepší písní je Space od Pam Rabbit, objevem roku písničkářka Kvietah a do Síně slávy vstoupil Ivan Mládek. Ocenění byli interpretky a interpreti v žánrech. V rocku bodovali Acid Row s deskou Poisoned Mind, v rapu Viktor Sheen s Impostor Syndrom, ve folku Mirek Kemel s albem Mordyjé, v jazzu Alf Carlsson/Jiří Kotača Quartet s Our Stories, v klasické hudbě zvítězili Cappella Mariana, Constantinople s "Pilgrimage. Hudební pouť Kryštof", a v alternativě a elektronice vyhráli Irena a Vojtěch Havlovi s deskou Four Hands. Nejlepší videoklipem se stalo Icu Bby od Lazer Vikinga. Gratulujeme! (dap) 

NAROZENINY: Herečka Alexandra Myšková slaví 103 let!

4. dubna oslavila krásných 103 let naše nejstarší žijící herečka Alexandra Myšková. V roce 2022, coby stoletá bystrá mladice, poskytla Kulturne.com obsáhlý rozhovor. Loni o Velikonocích přesídlila z Vráže u Písku do Osla, kde našla druhý domov v roce 1968 a kde ji i za přínos kultuře vyznamenal norský král. Přejeme pevné zdraví, stále bystrou mysl a láskyplné okolí! Tým Kulturne.com.

Mohlo by se vám zamlouvat

 

 

Vstupenkový systém Bzuco



Kultura dnes


Všechno je dovoleno

Divadlo / komedie
Spektrum Sezimovo Ústí
07.04.2025 od 19:00 hod.

 

Hudba jako naděje

Ostatní / Tvůrčí soutěž
Základní škola a Mateřská škola Tučapy
07.04.2025 - 30.04.2025
vícedenní akce